Telefon: +90 264 8881999-2405 - E-mail: info@theembryologist.net TR / EN

Blog

 Anasayfa / Blog / Tüp bebekte devlet desteği var mı?

Tüp bebekte devlet desteği var mı?

Tarih:Feb 09, 2017 Yazar:Ender Yalcinkaya Kalyan

Tüp bebek tedavisi görmek isteyen çiftlere devlet destek oluyor mu? Kaç denemeye kadar destek alınabilir? Koşulları nelerdir? Kısaca bunlardan bahetmek istiyorum bu yazımda.

Ülkemizde tüp bebek tedavisiyle ilgili devlet desteği veriliyor. Belirli koşulları sağlayan hastalar yetkili üniversite ya da eğitim araştırma hastanelerinden tüp bebek raporu çıkararak destek alabiliyorlar. Fakat bu raporlar her tüp bebek merkezinde geçerli değil. Bu tüp bebek raporu devlet hastaneleri bünyesindeki tüm tüp bebek ünitelerinde geçerli fakat özel hastanelerde bu tedaviyi görmek isteyenlerin sadece SGK anlaşması olan özel hastanelere veya merkezlere başvurması gerekiyor. Tüp bebek raporunu çıkartabilmek için belli koşullar var demiştim; nedir bunlar, biraz bunlardan bahsedeyim:

Öncelikle erkek faktörü olmayan ve tüpleri açık hastaların en az 2 kere ilaçla aşılama yaptırmış olması gerekiyor ki tüp bebek raporu çıkartabilsin. Eğer erkek faktörü sözkonusuysa (azospermi, şidderli oligoastenoteratospermi) çiftler doğrudan rapor çıkartabiliyor.Yine de kadın yaşı önemli. Rapor çıkartabilmek için kadın yaşının 23-39 arası olması lazım, en az 3 senelik evlilik gerekiyor ve belirli bir gün kadar (900 iş günü) sigortaya prim ödenmiş olması lazım. Rapor çıkarma süreci hastaneye göre farklılaşmakla birlikte en az 1-3 ay arasında değişiyor. Raporla beraber özel merkezlere başvuran hastalar normal tedavi ücretinin yarısı civarı ücret öderken ilaçlarda ise devlet %20'sini ödüyor. Rapor çıkarıldıktan sonra 6 ay geçerli; yani tedavinin 6 ay içerisinde uygulanması gerekiyor. Fakat kullanılacak olan ilaçların bir ay içerisinde reçetelenmesi lazım; eğer ilaçlar ilk bir ay içerisinde yazılmazsa tekrar raporu yenilemek gerekiyor.

Uygun kriterlere sahip hastalar 3 kez devlet desteğinden yararlanabiliyor. Yalnız rapor hakkı hiç çocuk sahibi olmayanlarla sınırlı. Aynı eşten başka bir çocuk varsa kişilerin rapor hakkı maalesef bulunmuyor. Fakat ilk evliliklerinden çocuk sahibi olan ama ikinci evliliklerinde tüp bebek tedavisi düşünenler uygun koşulları sağladığı takdirde devlet desteğinden faydalanabiliyor.

Konuyla ilgili sormak istediğiniz ekstra sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz. Sevgiyle kalın.