Telefon: +90 264 8881999-2405 - E-mail: info@theembryologist.net TR / EN

Blog

 Anasayfa / Blog / sperm DNA fragmantasyonu nedir? Kimlere önerilmelidir?

sperm DNA fragmantasyonu nedir? Kimlere önerilmelidir?

Tarih:06 Şubat 2017 Yazar:Ender Yalçınkaya Kalyan

Günümüzde rutin semen analizi geleneksel parametreler üzerinden yapılıyor. Bu geleneksel parametreler ise sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojik analiz şeklinde raporlanıyor. Sperm DNA fragmantasyonu kullanımı ise günümüzde rutin semen analizine neredeyse tamamen dahil olabilecek boyutlara ulaşmaya başladı. Peki nedir bu sperm DNA fragmantasyonu ve neye işaret olabilir?

DNA fragmantasyonu, genetik materyal olan DNA'da maruz kalınan toksik ajanlar (sigara, alkol, kimyasal maddeler), sıcaklık değişimleri ve enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelen hasarlar anlamına geliyor. DNA hasarları çıplak gözle ve rutin semen analizinde kullanılan teknikler ile tespit edilemediğinden özel testlerle analiz edilmeyi gerektiriyor. Bu testleri yaptırmak için de rutin semen analizine gelirken yapılması gerekenleri yapmak yeterli; yani 2 ila 7 gün arası cinsel perhizle gelmek gerekiyor. DNA hasarı özellikle sperm sayısı ve hareketliliği normal olarak başvuran erkeklerde bakılması anlamlı olan bir yöntem. Çünkü bu değişkenler normalken, neden döllenme olmuyor, neden gebelik oluşmuyor sorusuna bir cevap niteliği taşıyabiliyor.

Sperm DNA fragmantasyonu testlerinde şu anda kullanılan sınır değerleri %25-30 arası. Yani; hastanın sperm sayısı hareketliliği ve morfolojisi normal değerler arasındayken, 100 sperminden 30'unda DNA fragmantasyonu varsa hastaya ayrıntılı sperm seçimini sağlayabilen yöntemler uygulanması (spermchip, IMSI gibi..) veya özellikle önceden başarısız tüp bebek denemeleri varsa TESE operasyonuyla sperm eldesi önerilebiliyoruz. Aynı zamanda aşılama ve tüp bebek arasında karar vermek adına başvurulması önerilen testler arasında. Sperm DNA fragmantasyonu yüksek olan bir hastada aşılama uygulamak yerine doğrudan tüp bebek denemesi önerilebilir. Aynı zamanda, sperm DNA fragmantasyonu yüksek olan hastalara antioksidanlar içeren multivitamin takviyeleri kullanması da önerilebiliyor. Fakat, bu ilaçların kullanımının sperm kalitesine pozitif yönde katkıları olduğuna dair geniş-çaplı çalışmalara halen ihtiyaç var.

Konuyla ilgili başka sorularınız varsa, benimle iletişime geçebilirsiniz. Sevgiyle kalın..