Telefon: +90 264 8881999-2405 - E-mail: info@theembryologist.net TR / EN

Blog

 Anasayfa / Blog / oosit (yumurta) dondurma

oosit (yumurta) dondurma

Tarih:07 Şubat 2017 Yazar:Ender Yalçınkaya Kalyan

Bugün oosit dondurmaya dair merak edilenlere cevap niteliğinde bir yazı yazmak istedim. Oosit dondurma son yıllarda daha fazla talep edilen bir uygulama haline geldi. Oosit dondurma talebiyle bize başvuran kadınların birçoğu geç yaşta evlilik yapmayı planlayan fakat yumurtalık rezervi azaldığından dolayı telaşa kapılmış olan kadınlar. Bunun yanısıra yine genç yaşta kemoterapi görmesi gereken ve bu nedenle yumurtalarını dondurup tedavi sonrasında kullanabilmek üzere saklatmak isteyen kadınlar da var. Tabii sayısı az da olsa tamamen genç olup kendi istekleriyle dondurmak isteyenler oluyor ki maalesef onlara yardımcı olamıyoruz. Çünkü ülkemizde elektif olarak gamet dondurma yasal değil. Yani, kadınlar ancak yukarıda bahsettiğim belli koşullar varsa yasal olarak oositlerini dondurabiliyorlar. Dondurma işlemi için yumurtalık rezervinin azaldığını üniversite ya da yetkili bazı eğitim araştırma hastanelerinden rapor alarak belgelemek ve bu raporu dondurma yaptırmak istedikleri merkeze ibraz etmek zorundalar.

Dondurma tekniklerinin gelişmesiyle oosit dondurmada çığır açıldı. Önceleri embriyolara karşılık oosit dondurma sonrası elde edilen sağkalım oranları oldukça düşüktü. Fakat son yıllarda vitrifikasyonun ve oosit dondurma için özel dondurma tekniklerinin geliştirilmesiyle artık biz embriyologlar olarak gönül rahatlığıyla dondurma yapabiliyoruz. Bugün oosit dondurma çözdürme sonrası sağkalım oranları neredeyse %85-90'lara ulaşmış durumda. Embriyolara göre yine biraz düşük kalsa da bundan 5 yıl önceki %50-60'lık oranların çok daha üzerinde ve umut vadediyor.

Oosit dondurma ülkemizde yasal sınırlamalar altında yapıldığından sınırlı bir hasta grubunda yapılabilirken, oosit donasyonun yasal olduğu ülkelerde donörlerden elde edilen genç oositler de daha sonra kullanılabilmek adına dondurulup saklanabiliyor. Bu bir nevi yumurta bankacılığı gibi düşünülebilir. Bugün aynı ülkelerde sperm bankaları da aynı şekilde yaygın olarak bulunuyor fakat buralarda bu bankalar çok sıkı kontrollerden ve denetimlere tabii tutuluyor. Bunu da unutmamak lazım.

Oosit dondurma planlanan hastalara öncelikle tüp bebek tedavisindeki gibi yumurtalıkları uyarıcı hormon iğneleri uygulanıyor. Bu iğnelerle beraber gelişen tüm yumurtalar toplanıyor ve bu yumurtalar arasında olgun aşamaya gelmiş olanlar donduruluyor. Yani gelişen ve toplanan her yumurta laboratuvarda incelendiğinde olgun çıkmayabiliyor. Bu konuyla ilgili de hastalara işlem öncesi bilgi vermek gerekiyor.

Oosit dondurmaya dair özellikle belirtmek istediğim bir nokta daha var. Nasıl embriyo dondurmak için iyi kalite embriyoları tercih ediyorsak, oosit için de aynı durum geçerli. Yani yumurtanın kalitesinde özellikle 35 yaştan sonra hızla bir azalma olduğu dikkate alınmalı ve özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda dondurma çözdürme sonrası meydana gelebilecek olası sağkalım oranları, fertilizasyon oranları ve gebelik şansı ayrıntılı şekilde anlatılmalı; hastanın onamı alınmalı ve tedaviye o şekilde başlanmalıdır. Bazen evli olup yumurta dondurmaya başvuran hastalarla da karşılaşıyoruz. Bu grupta ileriki bir dönemde gebelik düşünülüyorsa hastayı oosit yerine embryo dondurmaya yönlendirmek çok daha doğru bir yaklaşım olabiliyor.

Konuyla ilgili sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz. Sevgiyle kalın..