Telefon: +90 264 8881999-2405 - E-mail: info@theembryologist.net TR / EN

Blog

 Anasayfa / Blog / Oksidasyon redüksiyon potansiyeli (ORP) nedir? Neyi gösterir?

Oksidasyon redüksiyon potansiyeli (ORP) nedir? Neyi gösterir?

Tarih:Ender Yalçınkaya Kalyan Yazar:Ender Yalçınkaya Kalyan

Uzun zamandan sonra herkese tekrar merhaba. Bu yazımda tüp bebek uygulamaları arasına son zamanlarda hızla entegre olmaya başlayan bir kavramdan bahsetmek istiyorum.

 

Son yıllarda sperm DNA fragmantasyonu testleri (halosperm, SCSA testi) tüp bebek uygulamaları arasına girmiş ve tanısal bir test olarak oldukça bilgi verici bir hal almış durumda. Artık klinisyenler tarafından da sıklıkla istendiğinden dolayı hastalarımız sperm DNA hasarı ya da sperm DNA fragmantasyonu gibi kavramlara artık alışmış durumdalar. Fakat son zamanlarda yeni bir analiz sperm kalitesine dair farklı bir perspektif sağladı. Bugün Mioxsys adıyla bilinen sistem, hazır bir çip aracılığıyla semen örneklerindeki oksidatif hasarı ölçüyor. İşte oksidasyon redüksiyon potansiyeli dediğimiz ORP de semendeki oksidan ve antioksidan dengesini bize veriyor. Peki nedir bu oksidanlar ve antioksidanlar? Ve tabii oksidatif hasar? Kısaca bunlardan bahsetmek gerek.

 

Oksidanlar hücrelerin DNA, protein ya da lipid yapılarına saldırarak onların yapılarının bozulmasına neden olan oksijen molekülleri olarak tanımlanabilir. Vücutta sayılarının artması vücuttaki hücreler için tehlike işareti olarak düşünülmektedir. Bu moleküllerin hücresel boyutta verdiği hasara da oksidatif hasar deniyor. Bugün bu çipli yöntemle semen örneğindeki oksidan antioksidan oranını tek tuşla öğrenebiliyoruz. Peki bu oran bize nasıl yol gösteriyor?

 

Öncelikle bu sonucun sperm DNA fragmantasyonuyla doğru orantılı olduğuna dair çalışmalar bulunuyor. Hatta biz de kendi merkezimizde aynı örnek üzerinde hem sperm DNA fragmantasyonu testi hem de ORP ölçümü aldığımız hastalarımızda önemli bir doğru orantı gördük, ama tabii ki daha çok hastayı içeren bu tip çalışmalara halen ihtiyaç var. Tabii ki bu sonuç, o dönemde kullanılan ilaçlar, aşırı sigara ve alkol kullanımı veya varikosel gibi nedenlerden dolayı yükseklik gösterebilir; bu nedenle herhangi bir tedavi olmadan önce ikinci bir ORP testi veya sperm DNA fragmantasyonu testiyle desteklenmesi gerekli olabilir. Çok yüksek ORP sonuçlarına sahip hastalar;

 

-sperm sayı ve hareketliliği iyi ise, bir antioksidan tedavisi alabilir.

-varikosel varsa üroloji uzmanı açısından ameliyat kararını destekleyici olabilir.

-daha önce başarısız tüp bebek denemeleri varsa yeni bir tedavide testis dokusuyla işlem yapılabilir.

 

Sevgiyle kalın.