Telefon: +90 264 8881999-2405 - E-mail: info@theembryologist.net TR / EN

Blog

 Anasayfa / Blog / Embryoskopi nedir?

Embryoskopi nedir?

Tarih:3 ŞUBAT Yazar:ENDER YALÇINKAYA KALYAN

Son 5 yıl içerisinde embriyolojide embriyo gelişimine yeni bir bakışaçısı gelişmesini sağlayan ve halen yeni şeyler katan güzel bir teknoloji. Peki nasıl çalışıyor bu teknoloji, faydaları nelerdir? Biraz bunlardan bahsetmek istiyorum bu yazımda.

Embriyoskopi, biz embriyologların embriyo gelişimini 7/24 takip edebilmemizi sağlayan bir teknoloji. Yani, embriyoların içerisinde gelişimine devam ettiği inkübatör adını verdiğimiz cihazların içine yerleştirilmiş bir kamera sistemiyle embriyoların transfere kadar sürekli takip edilebiliyor olması. Normal şartlarda embriyo gelişimi takip ederken embriyoları inkübatörlerden bir kez çıkartmayı uygun görüyoruz. Bunun nedeni ise embriyoların oluşabilecek sıcaklık ve ph değişikliklerinden en az şekilde etkilenmesini sağlamak. Embriyoskopi uygulanan embriyolar ise inkübatörün içerisinden çıkarmaya gerek kalmadan bilgisayarlı sistem üzerinden takip edilebildiğinden an be an hiç bir dış koşula maruz kalmadan transfer gününe kadar takip edilebiliyor. Aynı zamanda embriyo gelişimine dair bir çok ayrıntılı bilgiyi verebiliyor sistem bize. Örneğin embriyonun hangi saatte kaç hücreye bölündüğü, hücrelerde bizim tanık olamayacağımız herhangi bir saatte meydana gelen herhangi bir değişimi kaydettiğinden biz geriye dönük olarak da embriyolar arasında karşılaştırma yapabiliyor ve transfer için en uygun embriyoyu rahatlıkla seçebiliyoruz. 

Bu sistem bir çok laboratuvara girmiş durumda ve halen de girmeye devam ediyor. Kendi laboratuvarımda oldukça efektif şekilde kullanmakta olduğum bu sistemle hastalara çok daha ayrıntılı ve görsel olarak transfer bilgisi verebiliyorum. Embriyo gelişimlerini CD'ye çekip hastalarıma da veriyorum. Gebe kalan hastalarım için güzel bir hatıra niteliği taşırken, başka bir tedavi deneme yapmayı düşünen hastalar içinde  önemli bir veri niteliği taşımış oluyor.

Embriyoskopiyle ilgili bir demo videoyu galeri kısmında görebilirsiniz. 

Ekstra sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz. Sevgiyle kalın.