Telefon: +90 264 8881999-2405 - E-mail: info@theembryologist.net TR / EN

Blog

 Anasayfa / Blog / Embriyolojide sürekli eğitim

Embriyolojide sürekli eğitim

Tarih:19.10.2017 Yazar:Ender Yalçınkaya Kalyan

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba herkese. Bu yazımla biraz işimizin eğitim kısmından bahsetmek ve sürekli eğitimin ne kadar önemli olduğundan bahsetmek istiyorum.

 

Daha önce yazmış olduğum “embriyolog kimdir?” yazımla yaptığımız işten ve aldığımız eğitimlerden kısaca bahsetmiştim. Şu an Türkiye'de infertilite konusunda laboratuvar işlemleri çokça bu işte akademik eğitimlerini tamamlamış ve sağlık bakanlığı tarafından sertifika almış biyologlar, aynı zamanda uzun yıllar boyunca embriyoloji laboratuvarlarında ciddi bir pratik ve teorik eğitimden geçmiş olan biyologlar, teknisyenler ve sayısı daha az olmakla birlikte uzman doktorlar tarafından yapılıyor. Embriyoloji laboratuvarının işin mutfağı olduğundan da bahsetmiştim; dolayısıyla, bu laboratuvarda yapılan işlemler oldukça hassas ve ciddi özen gerektiriyor. Ülkemizde pratik anlamda gerçekten çok iyi hizmet veriliyor; fakat pratiği destekleyen teorik ve bilimsel altyapı laboratuvarlar arasındaki farkları belirleyebiliyor.

 

Bu nedenle eğitim çok önemli, ve bu eğitimin sürekli olması gerekiyor tabii ki. Peki bu nasıl sağlanabilir? Öncelikle kişilerin bireysel merakı ve azmi oldukça önemli. Konularıyla ilgili yayınlanmış olan bilimsel makaleleri takip etmeleri oldukça fark yaratan bir durum. Tabii bunun için örneğin embriyologların dil konusunda kendilerini eğitmiş olmaları önemli çünkü makalelerin pek çoğu İngilizce dilinde olduğu için takip edebilmeleri açısından İngilizce konusunda kendilerini eğitmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Dil konusu sadece makale okuma konusunda değil, gidilen kongre ve toplantılarda yabancı meslektaşlarıyla da daha iyi ve verimli bir iletişim kurmaları konusunda oldukça fark yaratabiliyor. IVF sektörü günümüzde yeniliklerin hızlı bir şekilde geliştiği ve sürekli yeni teknolojilerin ortaya çıktığı bir sektör haline geldi. Bu yeni teknolojiler hakkında en iyi bilgiler ise üreticiler tarafından veriliyor. Bu nedenle de yurtiçi ve yurtdışı kongrelerde bu kişilerle buluşmak ve doğrudan iletişime geçmek oldukça faydalı olabiliyor. Aynı zamanda yurtdışı eğitimleri, farklı laboratuvar ziyaretleri, mesleki paylaşımlar da çok önemli. Ben özellikle bu tarz ilişkilere çok değer veren bir embriyolog olarak en az yılda bir kez yeni bir laboratuvar ziyareti yapılması ve edinilen deneyimlerin paylaşılması taraftarıyım.

 

Tabii paylaşım demişken en önemlisi de o. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inananlardanım. Yani kişi öğrendiği bilgileri ve edindiği yeni tecrübeleri etrafındakilerle muhakkak paylaşmalı diye düşünüyorum. Bu nedenle laboratuvarımızda yeni kişileri eğitmek, özellikle stajyer eğitimlerine ağırlık vermenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle sağlık sektörü iş konusunda biyologlara çok fazla imkan sunmadığından onlara laboratuvarımızda eğitim vermenin kıymetli olduğuna inananlardanım. Fakat beni en çok hayal kırıklığına uğratan durum halen stajyerlerin çoğunun sadece pratik eğitime odaklanması ve bunun dışında kendilerini bu konuda fazla eğitmemesi :(

 

Sürekli eğitim kapsamında meslektaşlarımızla tecrübelerimizi paylaşmak da oldukça önemli. Özellikle birebirdeki laboratuvar ziyaretleri, verilen hands-on eğitimler ve grup paylaşımları mesleki gelişim konusunda çok katkı sağlıyor. Hem ülke içerisindeki meslektaşlarımız hem de yurtdışındaki meslektaşlarımızla iletişim halinde olabilmek hem benchmarking yapıp laboratuvar kalite kontrolüne katkı sağlamaya yarıyor, hem de dünya çapında size yeni dostlar ve mesleki paydaşlar kazandırıyor.

 

Sevgiyle kalın..