Telefon: +90 264 8881999-2405 - E-mail: info@theembryologist.net TR / EN

Blog

 Anasayfa / Blog / Embriyolog kimdir?

Embriyolog kimdir?

Tarih:09 Şubat 2017 Yazar:Ender Yalçınkaya Kalyan

Bu yazımda klinik embriyolog olarak bizler kimiz; tüp bebek tedavisinin hangi noktasında hastalarla iletişime geçiyoruz? Embriyolog olabilmek için hangi aşamalardan geçmemiz gerekiyor? Bunlara değineceğim...

Embriyoloji laboratuvarı bir tüp bebek merkezinin mutfağı olarak düşünülürse, embriyolog başaşçıdır diyebiliriz. Toplanan yumurtaların kalitesini kontrol eden, mikroenjeksiyon, embriyo kültürü uygulamaları yapan kişidir kendisi. Tüp bebek tedavisinin en önemli kısmı üreme hücrelerini ve embriyoları kalite kontrolü sağlanan laboratuvar ortamında güvenle büyütmek ve saklamak. Üreme hücreleri ve embriyolar çok küçük ve dış ortam değişikliklerine karşı fazlasıyla duyarlı olduklarından onları laboratuvar koşullarında sıkı takip ve koruma altında tutmak gerekir. İşte tüp bebek laboratuvarının kalite kontrolünü sağlayan ve içeride embriyolarla ilgili her türlü işlemi yapan kişilerdir embriyologlar. Her ne kadar embriyoloğun laboratuvarda yaptığı teknik bir iş olsa da, kendini yenilemesi, yeni teknolojilere adapte olması, hastanın klinik durumuyla ilgili de ayrıntılı bilgi sahibi olması önemlidir. Yani, bir embriyolog sadece laboratuvar işini yapıp köşesine çekilmemeli, hastanın klinik durumuyla ilgili kadın doğumcuyla da iletişim halinde olmalıdır. Bir tüp bebek merkezinin görünen yüzü genellikle kadın doğumcular, bu oldukça aşikar; ama ben embriyologların süreçte daha aktif rol oynamaları gerektiğini düşünüyorum. Yani, tüp bebek sürecinde doktorla beraber karar verici mercilerden olmalılar.

Peki klinik embriyolog olabilmek için hangi aşamalardan geçiyoruz? Ne gibi eğitimler alıyoruz ve kimler embriyolog olarak çalışabiliyor? Bunlara da değinmekte fayda var.

Öncelikle her ülkede klinik embriyolog olarak çalışabilmek için ayrı koşullar var; yani her ülkenin kendine göre bir sertifikasyon sistemi var. Örneğin Türkiye'de çalışabilmek için Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş olan embryoloji sertifikası ile herhangi bir embriyoloji labının sorumlusu olarak çalışabiliyorken, Avrupa'da ise ESHRE derneği tarafından yapılan sınavda başarılı olanlara verilen sertifika ile çalışılabiliyor. İngiltere, Amerika, Dubai, vb farklı ülkelerin kendine özgü koşulları ve sertifikasyon programları bulunuyor.

Türkiye'de şu anda embriyoloji laboratuvarlarında biyologlar, histoloji-embriyoloji uzmanı doktorlar ve teknisyenler çalışabiliyor. Özellikle biyologlara kalifiye bir iş imkanı sağlayan bu sektörde bir laboratuvarın sorumlusu olabilmek için biyologların ve doktorların Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş eğitim merkezlerinde 6 aylık bir eğitim almaları gerekiyor. Biyologlar içinse önemli olan bir nokta var. Bu eğitime başvurabilmeleri için histoloji embriyoloji bölümünde en az yüksek lisans yapmış olmaları ve infertilite ile ilgili bir tez yapmış olmaları gerekiyor. Bu eğitimler sonrasında ilgili sertifikayı almaya hak kazanan kişiler embriyoloji laboratuvarı sorumlusu olarak çalışabiliyor. Laboratuvarlarımızda biyologlar sertifika almadan da çalışabiliyorlar, fakat sorumlu olamıyorlar.

Tabii her işte olduğu gibi embriyologların yapması gereken en önemli şeylerden biri de teknolojik yenilikleri ve bilimsel çalışmaları takip etmek. Sadece laboratuvar işi yapan ve bu konuda pratikleşen embriyologlar bir süre sonra hastalarla tatmin edici bir ilişki kuramayabilirler. Tabii ki laboratuvar işi çok önemli ama neyi, nasıl ve özellikle neden yaptığını bilmek ve bunu hastalara aktarma şeklimiz oldukça önemli. Çünkü artık insanlar sadece doktor değil laboratuvar konusunda da oldukça seçici davranıyorlar.

Konuyla ilgili başka sorularınız olursa benimle iletişime geçin lütfen. Sevgiyle kalın.