Telefon: +90 264 8881999-2405 - E-mail: info@theembryologist.net TR / EN

Blog

 Anasayfa / Blog / Embriyo transferi, kime ne zaman uygulanıyor?

Embriyo transferi, kime ne zaman uygulanıyor?

Tarih:09 Şubat 2017 Yazar:Ender Yalçınkaya Kalyan

İşte yine biz embriyologların en fazla karşılaştığı sorular: "Embriyo transferim hangi gün yapılacak?" ya da "Neden şu gün değil de bugün yapılıyor?".

İnternet üzerinde tüp bebek işlemleri ve sürecine dair bilgi veren birçok site var; ve artık internet neredeyse her eve girmiş halde olduğundan bu bilgilere hızla ulaşılabiliyor. Dolayısıyla, bu tedavi sürecine giren çiftler konuyla ilgili eskiye göre daha bilinçlenmiş olarak başvuruyorlar bize. Ama tabii ki, bazen aşırı araştırmak özellikle de birtakım popüler forumlarda yapılan karşılıklı fikir alışverişleri kafalarda ciddi soru işaretleri bırakmış oluyor; ve işte en çok zorlandığımız durumlar ortaya çıkıyor. Fazla araştırmış ve kafası fazlasıyla karışmış olan hastalar....Elimizden geldiğince kafalardaki bu soru işaretlerini ortadan kaldırmamız demek hastanın artık bize güvenmiş bir şekilde sürece başlaması anlamına geliyor. Bu nedenle bilgilendirme çok çok önemli. Sorularına tatmin edici cevap bulan hastaların stres seviyeleri düşerken, bizimle oldukça uyumlu bir şekilde tedaviye devam edebiliyorlar. 

Transfer günüyle ilgili kafa karışıklıklarına gelirsek.. Öncelikle söylemem gereken en önemli şey bu tedavinin kişiye özgü olduğu ve her hastada aynı işlemlerin aynı zamanda yapılamıyor olması. Yani kimi hastalarda transfer 5. gün blastokist aşamasında planlanırken, bir diğerinde 2. günde planlanabilir. Peki nedir bunu belirleyen faktörler?

Öncelikle belirleyici faktörlerden biri hastadan elde edilen yumurta ve döllenmiş oosit sayısı. Çok yumurta üretmiş olan ve döllenmiş zigot sayısı fazla olan hastalarda (laboratuvarın tercihine göre değişebilir; kimi laboratuvarlar en az 3 tane, kimi lab ise 5 alabilir) özellikle 2. gün bölünmelerine de bakarak blastokist transferi uygulanması kuvvetle muhtemel oluyor. Bu hastalarda ovaryen hiperstimülasyon sendromu (OHSS) dediğimiz durum görülebilir ve hasta transfer öncesinde karında şişkinlik, batma ve nefes sıkışması gibi şikayetlerle karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda oluşabilecek herhangi bir gebelik bu durumu şiddetlendireceğinden dolayı total embriyo dondurma planlanıp hastaya durum açıklanabilir. Gonadotropin kullanımı uzun süren hastalarda (yumurtalıkları ilaçlara geç cevap veren hastalar) implantasyon penceresi kaçırılabileceğinden yine total freezing yapılabilir ve taze siklusta transferden kaçınılabilir. Bu durumlar tabii hastalar açısından biraz hayalkırıklığına neden olabiliyor ama en yüksek oranda sağlıklı gebelik elde etmek adına bu uygulamalara başvurmak zorunlu. Bu noktada hastalarımızdan sabırlı olmalarını bekliyoruz.

İnsanlar arasında genel kanı blastokist transferinin daha iyi olduğu yönünde olduğundan, genelde 2. ve 3. gün transfere çağırmış olduğumuz hastalarımızdan neden 5. güne gidilmediğine dair sorular alıyoruz. Blastokiste gidebilmek tabii ki önemli, böylece embriyo seçimi daha kolay oluyor ve transfer edilen embriyonun gelişim potansiyelinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Fakat özellikle azalmış over rezervi olan hastalarda (örn, 1-3 arası embryosu olan hastalar) 2 ve 3. gün transferler tercih edilebiliyor. Çünkü bu grupta embriyo seçimi çok embriyolu hastalara göre daha kolay oluyor ve embriyoların daha fazla laboratuvar koşullarında beklemesi yerine doğal ortamlarına daha erken dönemde yerleştirilmesi bu hastalara avantaj sağlayabiliyor. 

Aslında amaç, gelişim potansiyelini ne kadar erken anlayabilirsek o kadar erken dönemde transferi yapabilmek ama çok embriyolu hastalarda embriyo seçimi maalesef çok kolay olmuyor. İşte bu noktada, 7/24 embriyoları takip edebilmemizi sağlayan embryoskopik yöntemler biz embriyologlara çok yardımcı olabiliyor. Embriyoların belli zaman aralıklarındaki bölünmelerine göre, daha erken dönemde seçim yapıp transferi geçekleştirebilmemizi sağlıyor.

Bu yazıda anlatamadığım bir konu varsa, sorularınız için bana ulaşın lütfen. Sevgiyle kalın.